1182913

KANDELABRAR, för två ljus, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Sockel med röd marmor. Kvinnofigurer uppbärande ljusarmar. Höjd 53 cm.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.