32
1182900

MATTA, antik Anatol, Osmanska riket, ca 154,5-158 x 99,5-102,5 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
9 800 SEK

Röd botten med polykromt spaljémönster med stiliserade blommor och blad samt ljusblått ramverk. Ljusblå huvudbård med blommönster.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre hål och malskador, smärre missfärgningar och lagningar. Sidorna med obetydliga skador, en kortsida avkortad och med reva.