9
1182906

LJUSKRONA, för sex ljus, Böhmen, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Försilvrad stomme av mässing behängd med prismor. Höjd 105 cm, diam 84.

Proveniens

Lundgrens Antikhandel, Stockholm 1989.
The Jan Eric Löwenadler Collection.