1900-talets sista fjärdedel. Stående moderfigur med ett barn på ryggen. Ej ceremoniellt använd.
Ställvisa färgbortfall, smärre skador. En arm med genomgående spricka.
Nordén Auktioner, Konst, 15 oktober 1997, nr 371: "Skulptur, Bulu, gorilla, Kamerun".
The Jan Eric Löwenadler Collection.