Utan titel
Emaljfärg på tenn. Signerad och daterad 2007. Höjd 3 cm.
Förvärvad direkt av konstnären.
The Jan Eric Löwenadler Collection.
Konstnären Hans Isaksson föddes 1962 i Kiruna. Han utbildade sig på Konstfack och tog år 2000 en Master in Fine Arts. Isaksson arbetar med skulptur där han i en slags förvrängd hyperrealism främst avbildar objekt ur människans vardag såsom popcorn, borttappade handskar, fruktskal m.m. Isaksson representeras av Roger Björkholmen Gallery, Stockholm.