16
1209424

Saltkar, 4 st, silver, England samt såsskål och fat, nysilver. Nyrokoko.

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
1 400 SEK

Saltkaren, med veckad kant, på kulfötter. Diameter 4,5 cm. Skedar medföljer. Såsskålen, på fat, delvis godronnerad. Diameter 18 cm. Fatet runt, med äggstav. Diameter 31 cm.

Slitage.

Proveniens

Jan Eric Löwenadler Collection.