Löwenadler Collection H059

Slutpriser

Nr.Föremål
1SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.175 000 SEK
2GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.Återrop
3GRANT LARKIN LTD, bord, USA, 1980-tal.Återrop
4GRANT LARKIN LTD, sideboard, USA, 1980-tal.65 000 SEK
5VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande Bord samt sideboard med katalognummer 2, 3 och 4.
6Mike & Doug Starn (Starn Twins), Utan titel.75 000 SEK
7KANDELABRAR, för två ljus, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.44 000 SEK
8STOLAR, 12 st snarlika, gustavianska, 1700-talets slut - 1800-talets början.70 000 SEK
9LJUSKRONA, för sex ljus, Böhmen, 1700-talets slut.65 000 SEK
10MATTA, gobelängteknik, ca 561-564,5 x 354-360 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.3 500 SEK
11SERVISDELAR, 13 stycken, porslin samt en del glas. Olika tillverkare, Italien, England, 1900-tal.4 500 SEK
12BORDSFIGURER, ett par, 1800-talets slut.2 000 SEK
13Bricka med hänklar samt fat, nysilver. 1900-tal.500 SEK
14Såsskål och skålfat, nysilver. Rokoko-stil. 1900-tal.1 200 SEK
15Bricka, silver 800/1000, Wilkens & Sohne, Tyskland 1900-tal. Nyrokoko.Återrop
16Saltkar, 4 st, silver, England samt såsskål och fat, nysilver. Nyrokoko.1 400 SEK
17Burk med lock och servettställ, silver, Holland 1800-talets slut samt askfat, Birmingham 1902.1 000 SEK
18Saltkar, ett par, silver, otydliga stämplar. Nordeuropa 1800-tal. Empire.1 700 SEK
19Wilkens & Sohne, tekanna, silver, Tyskland 1900-tal.7 000 SEK
20Assiette, silver, Österrike-Ungern 1900-tal.800 SEK
21Coasters, ett par, nysilver, 1900-tal och Saltkar, nysilver, England 1900-tal samt Bordspingla, glas och nysilver.2 000 SEK
22Gunnar Cyrén, Gerda Strömberg, Firma Svenskt Tenn, mfl, parti dekorativa vaser, askfat, mm, 1900-tal.4 000 SEK
23TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.3 500 SEK
24TRÄDGÅRDSURNA PÅ SOCKEL, omkring år 1900.17 000 SEK
25TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, omkring år 1900.44 000 SEK
26Dominique Thevenin, Utan titel.Återrop
27SEKRETÄR, England, 1700-talets slut.13 000 SEK
28KARMSTOL, England, 1900-tal.4 000 SEK
29Endre Komaromi-Kacz, Landskap.5 000 SEK
30Aladar Edvi Illés, Landskap med stenbro.4 500 SEK
31Gusztáv Magyar-Mannheimer, Landskap med hus.1 400 SEK
32MATTA, antik Anatol, Osmanska riket, ca 154,5-158 x 99,5-102,5 cm (samt en kortsida med 1 cm slätväv).9 800 SEK
33Lajos Deak-Ebner, På marknaden.12 000 SEK
34Interiör med en kyrkans man som målar i sitt arbetsrum.22 000 SEK
35BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.18 000 SEK
36Herman Lipot, Figurer i landskap.6 000 SEK
37BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912).3 100 SEK
38Kjell Löwenadler, Köksinteriör med barn.4 000 SEK
39ÖVERKAST, SÄNGKAPPA OCH GARDINER 2 st. Sannolikt Rubelli, 1900-talets andra hälft.6 000 SEK
40KUDDAR, 3 st., sannolikt siden, 1900-talets andra hälft.2 000 SEK
41Okänd konstnär. Kvinnoporträtt.6 500 SEK
42MATTA, semiantik Östeuropeisk sannolikt, ca 173-175 x 112-116 cm.2 600 SEK
43SKULTPUR, trä och lack. Thailand, 1900-tal.13 000 SEK
44SKÅP, Japan, Edo (1603-1868), senare ställ.Återrop
45MATTA, gobelängteknik, ca 258,5-267,5 x 241,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.17 000 SEK
46SOFFBORD av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets slut.11 000 SEK
47SOFFOR, ett par, 1900-talets slut.36 000 SEK
48PÄRLBRODERADE KUDDAR, 3 st., Skandinavien/Nordeuropa 1800-talets andra hälft - omkring 1900. Efter Bertel Thorva.3 500 SEK
49BRICKBORD, Japan, Meiji (1868-1912), senare underrede.29 000 SEK
50BORDSLAMPA, Frankrike, 1840-tal.6 000 SEK
51KARMSTOLAR, ett par, England, omkring år 1800.11 000 SEK
52FAT, champlevéemalj och agat, 1900-talets förra hälft.1 600 SEK
53CASOLETTER, för ett ljus, Louis XVI-stil, omkring år 1900.5 000 SEK
54LJUSSTAKAR, ett par, England, 1800-talets mitt.70 000 SEK
55MATTA, gobelängteknik, ca 415,5-419 x 392-396 cm, Aubusson, Frankrike, Louis Philippe epoken, omkring 1840.10 000 SEK
56SKRIVBORD s.k Bureau Plat, Régence och stil, Frankrike, 1700-tal och senare.460 000 SEK
57KARMSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.10 000 SEK
58BORDSLAMPA/BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
59PAPPERSKORG, lackerat trä, 1960-70-tal, etikettmärkt.2 600 SEK
60Michael Zwack, Untitled.40 000 SEK
61Keith Haring, Untitled (Triptych).1 400 000 SEK
62YTTERFODER, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
63STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
64SKÅL med LOCK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.450 SEK
65GARDINER, 4 st., smaragdgrönt siden, ca 304 x 129,5 cm vardera, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.9 000 SEK
66GARDINER, 4 st., smaragdgrönt siden, ca 304,5 x 129,5 cm vardera, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.8 500 SEK
67GARDINER, 4 st., smaragdgrönt siden, ca 304 x 129 cm vardera, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.8 500 SEK
68SIDEBOARD, 1900-talets slut.16 000 SEK
69Alessandro Mendini, "Cubosfera", bordslampa, Fidenza Vetraria, Italien 1960-70-tal.11 000 SEK
70Fernandez Arman, "Fragment de Visage".19 000 SEK
71SKULPTUR, papier maché, Capistrano, Mexico 1960-70-tal.5 000 SEK
72BORDSLAMPA, 1900-tal.3 400 SEK
73LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal.4 000 SEK
74BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.4 500 SEK
75Enzo Cucchi, Untitled.75 000 SEK
76Nicola de Maria, "Bosco ammaestrato + angeli".Återrop
77Nicola de Maria, "Museo Haus Lange Costantinopoli".35 000 SEK
78BORDSLAMPA, 1900-tal, klassicerande stil.11 000 SEK
79PER SUNDSTEDT, golvlampor, 2 st., "Bill", Zero interiör, omkring år 2000.26 000 SEK
80Hans Isaksson, Still #26.15 000 SEK
81Hans Isaksson, Utan titel.Återrop
82STRUTSÄGG, 1900-tal.1 900 SEK
83SOFFA SAMT TABURETTER, 1 PAR, 1900-tal.5 500 SEK
84Josef Frank, bord, modell 961, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut.10 500 SEK
85Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell G 2468.7 500 SEK
86Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell G 1819/3, sannolikt, 1900-talets mitt.7 000 SEK
87BORD, 1800-talets andra hälft, möjligen Baltikum.11 000 SEK
88HJÄLMMASK, Antilop (Adoné), bemålat trä, höjd 116 cm, Kurumba folket, Mali, 1900-talets andra hälft.Återrop
89Josef Frank, sekretär, modell 1036, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1940.150 000 SEK
90Josef Frank, sidobord, 2 st, modell 1073, Firma Svenskt Tenn.9 500 SEK
91Jan-Eric Löwenadlers betydande och omfattande referensbibliotek av konstlitteratur.480 000 SEK
92Frimärksalbum, 2 st, med spelkortssamling av "Jokrar".1 800 SEK
93BRIDGEBORD, Sverige, 1900-tal.2 400 SEK
94MODERSKAPSSKULPTUR, bemålat trä, höjd ca 35,5 cm, Kamerun, Mambila eller Bamileke folket.10 000 SEK
95Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, efter 1972.3 500 SEK
96"Suecia Antiqua et Hodierna".3 000 SEK
97Blomberg, Lysell &Thames, Ericofonen, s.k. Kobratelefon, LM Ericsson, efter 1953-1954.2 300 SEK
98Josef Frank, gardinlängder, 2 st, "Drinks", Firma Svenskt Tenn.6 200 SEK
99Gunnar Nylund, kanna, Rörstrand samt vas av okänd formgivare, 1900-talets mitt.3 500 SEK
100MASK, bemålat trä, höjd 53,5 cm, Fang stammen, Gabon, 1900-talets andra hälft.7 000 SEK