Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | BUDDHAHUVUD, lergods. Thailand, 1900-tal. | 3 500 SEK |
102 | Skivsamling, bestående av 120 st vinylskivor. | 5 500 SEK |
103 | Bordsklocka, bricka, askfat, dosa, klämma och miniatyrskepp, nysilver och mässing. 1900-tal. | 400 SEK |
104 | Enzo Cucchi, "Album La Scimmia". | 800 SEK |
105 | Nadja Ekman, Utan titel. | 4 000 SEK |
106 | Sigill i form av en uggla, brons. 1900-tal. | 4 500 SEK |
107 | Ragna Berlin, "Älska din nästa så som dig själv (Love thy neighbour as thyself) (Luk 10:27)". | 24 000 SEK |
108 | BUDDHAHUVUD, trä. Thailand/Burma, 1900-tal. | 4 000 SEK |
109 | HYDRIA, lergods. Apulien, troligen omkring 300-tal f. Kr. | 80 000 SEK |
110 | HYDRIA, lergods. Grekisk, Rödfigurig, troligen omkring 300-tal f. Kr. | 34 000 SEK |
111 | AMFORA, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring 500 f. Kr. | 16 000 SEK |
112 | VAS med LOCK samt HÄNKLAR, terracotta. Grekisk, rödfigurig, 500-300 f. Kr. | 16 000 SEK |
113 | KYLIX, terakotta. Attisk, Grekland, möjligen 500-300 f. Kr. | 4 500 SEK |
114 | LEKHYTOS, lergods. Attisk, svartfigurig, troligen omkring sent 400-tal f. Kr. | 16 000 SEK |
115 | KÄRL, lergods. Troligen Grekisk, omkring 300 f. Kr. | 4 000 SEK |
116 | KYLIX, lergods. Attisk, svart-figurig, troligen omkring 520-510 f. Kr. | 17 000 SEK |
117 | KYLIX, terakotta. Attisk, svartfigurig. Grekland, troligen, 500-300 f. Kr. | 9 000 SEK |
118 | FRAGMENT, lergods. Troligen Hellenistiskt, 500-100 f.kr. | 38 000 SEK |
119 | SKULPTURER, två stycken, lergods. Grekland, Hellensitiska, Canossa, 200 e.kr. | Återrop |
120 | SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr. | 40 000 SEK |
121 | SKULPTUR, sandsten. Hellenistisk, troligen 500-400 f. Kr. | 42 000 SEK |
122 | SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 300 f. Kr. | 35 000 SEK |
123 | SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 200 f.Kr. | Återrop |
124 | SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, troligen omkring 200 f. Kr. | Återrop |
125 | SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, Grekland, Canosa, troligen cirka 200 f. Kr. | 42 000 SEK |
126 | SKULPTURHUVUD, lergods. Hellenistiskt, troligen 500-300 f. Kr. | 24 000 SEK |
127 | SKULPTUR av EROS, terrakotta. Hellenistisk, Canossa, troligen 200 e.kr. | 26 000 SEK |
128 | SKULPTUR, terracotta. Grekiskt, attisk, troligen 500-200 f. Kr. | 20 000 SEK |
129 | SKULPTURHUVUD, lergods. Romerskt/Grekiskt, troligen 500-200 f. Kr. | 4 000 SEK |
130 | SKULPTUR, marmor. Romersk, troligen omkring år 100 e.Kr. | 180 000 SEK |
131 | VINKRUKA, terracotta. Medelhavsområdet. | 5 000 SEK |
132 | FLASKOR, två stycken, glas. Romersk tid, troligen 300-700 e. Kr. | 5 000 SEK |
133 | Cecilia Edefalk, "Självporträtt med Pistol", 1993. | 260 000 SEK |
134 | GEORG TOTH, bänk, signerad och daterad 2000. | 50 000 SEK |
135 | Fredrik Wretman, "Luka". | 22 000 SEK |
136 | Karl Manfred Rennertz, Utan titel. | 34 000 SEK |
137 | URNA med LOCK, kopparlegering. Hanstil, 1900-tal. | 7 000 SEK |
138 | KANONRÖR, brons. Troligen Sydostasien. | 3 600 SEK |
139 | SKULPTUR/PIPA, brons. Troligen Sydostasien. | 2 000 SEK |
140 | Sandro Chia, Blue head. | Återrop |
141 | KÄPP, omkring år 1900. | 3 000 SEK |
142 | KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-tal. | 42 000 SEK |
143 | TRÄDGÅRDSURNA, Louis XVI-stil, omkring år 1900. | 7 000 SEK |
144 | Juan Pedro Fabra Guemberena, "Anja", 2004. | Återrop |
145 | Vitaly Pushnitsky, "Sky-I". | Återrop |
146 | AMPEL, för tre ljus, svensk empire, 1800-talets början. | 34 000 SEK |
147 | MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft. | 6 000 SEK |
148 | STOLAR, 6 st, Karl Johan, 1820-40-tal. | 34 000 SEK |
149 | BORD, Karl Johan, 1820-40-tal. | 28 000 SEK |
150 | KARMSTOLAR, ett par Karl Johan, 1820-40-tal. | 75 000 SEK |
151 | Burk med lock, nysilver, 1900-tal. | 4 000 SEK |
152 | Bägare/Vas, pläter, 1800-/1900-tal. | 1 000 SEK |
153 | Christopher le Brun, Xanthus. | 350 000 SEK |
154 | KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal. | 65 000 SEK |
155 | SOFFA, empirestil, omkring år 1900. | 9 000 SEK |
156 | KUDDAR, 4 st., tre röda ca 46 x 48 cm, ca 46 x 47 cm, ca 47 x 48 cm, en grön ca 47 x 47 cm, sannolikt Europa. | 1 400 SEK |
157 | BORD (ursprungligen del av vägg), Främre orienten, 500-talet eKr. | 155 000 SEK |
158 | KARAFFER, två stycken, glas. Böhmen, 1900-tal. | 4 000 SEK |
159 | FIGURINER, två stycken, lergods. Mingstil, 1900-tal. | 5 000 SEK |
160 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777), sengustavianska. | 70 000 SEK |
161 | BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal. | 2 200 SEK |
162 | MATTA, gobelängteknik, ca 428 x 266-268,5 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft. | 7 000 SEK |
163 | SOFFA, "Howardmodell", samtida produktion. | 7 500 SEK |
164 | KUDDAR, 3 st., en rektangulär i gobelängteknik, två ovala broderade, ca 51,5 x 42 cm, ca 38,5 x 45,5 cm/st., Europa. | 1 000 SEK |
165 | SIDEBOARD, 1900-talets slut. | 17 000 SEK |
166 | Ardy Strüwer, Utan titel. | 4 500 SEK |
167 | Ulrica Hydman-Vallien, skål, målat glas, Kosta Boda. | 2 200 SEK |
168 | BORDSLAMPA, 1900-tal. | 9 000 SEK |
169 | LUKTDOSA, förgyllt silver, ostämplad. Senbarock. Samt modern pillerdosa i emalj med motiv av Il Duomo, Florens. | 2 600 SEK |
170 | Cigarettskrin, silver 800/1000, Ungern 1900-talets förra hälft. | 5 500 SEK |
171 | Jan Naliwajko, "Nyfiken". | 6 500 SEK |
172 | Tom Otterness, "Zodiac Love" ("Taurus", "Gemini" och "Capricorn"). | 5 500 SEK |
173 | Francesco Clemente, "Two girls". | 1 100 000 SEK |
174 | BYRÅ, Sverige, 1800-tal. | 60 000 SEK |
175 | BORD, 1900-talets slut. | 10 000 SEK |
176 | BORDSDUK, rund, ca 256 i diameter, reliefsammet från Rubelli. | 5 000 SEK |
177 | BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut. | 44 000 SEK |
178 | KUNGLIG KARMSTOL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
179 | Ricardo Cinalli, Utan titel. | 20 000 SEK |
180 | GARDINER, 6 st. varav fem svagt gråvita och en svagt benvit. | 1 300 SEK |
181 | BORDSLAMPA, empire, Frankrike, 1800-talets början. | 19 000 SEK |
182 | TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
183 | MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 60 x 66,5 cm. | 2 000 SEK |
184 | MEDITATIONSMATTA, antik/semiantik Tibet, ca 150,5 x 81 cm (samt kortsidorna med 10 cm tyg). | 16 000 SEK |
185 | OKÄND KONSTNÄR. Mansporträtt. | 2 400 SEK |
186 | Lars Gynning, Monaco Ville. | 3 000 SEK |
187 | MATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 130 x 70,5 cm. | 2 200 SEK |
188 | MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 230 x 59 cm (samt sidorna med 7-8 cm tyg). | 4 500 SEK |
189 | OKÄND KONSTNÄR, tusch på papper, två stycken. Kina, 1900-tal. | 8 000 SEK |
190 | OKÄND KONSTNÄR, fyra stycken, gouache och tusch. Mogul, 1800-tal. | 16 000 SEK |
191 | TRÄDGÅRDSMÖBLER, bestående av ett bord och stolar, 6 st, 1900-tal. | 36 000 SEK |