Förgylld brons och vit marmor, samt figurrelief av bisquit flankerad av putti. Urhus uppburet av kolonner. Vitemaljerad urtavla signerad "LE ROY PALAIS ÉGALITÉ" (troligen Bazile-Charles Le Roy (1765-1839 Paris). Längd 47, bredd 19, höjd 75 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Dekordelar saknas ställvis, små marmornagg. Lös glaslucka på urverkets baksida.
The Jan Eric Löwenadler Collection.