122
1187699

SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 300 f. Kr.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Sittande musa med sminklåda i ena handen, har troligen haft en spegel i den andra. spår av färgpigment. Monterad på sockel. Höjd med sockel 31 cm.

Rester av bemålning, skador på händerna. Monterad på sockel.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, Archeologie, May 5th 1990.

Compare similar in the Collection of the Metropolitan Museum, New York, Accession Number:13.227.14.