Stående mansfigur med cape, klara röda färgpigment vid fötter och hår. Platt baksida med urgröpning i ryggen. Höjd 28 cm. Monterad på ställ. Höjd med ställ 32 cm.
Rester av bemålning, lagningar, avslag vid hand och fötter. Slitage.
The Jan Eric Löwenadler Collection.
Nina Borowski, Archeologie, 200 E 71st Street, New York, N. Y. 10021.
Compare similar in the Collection of the Metropolitan Museum, New York, Accession Number:13.227.14.