124
1187714

SKULPTUR, lergods. Hellenistisk, troligen omkring 200 f. Kr.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 470 - 5 360 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris

Stående kvinnofigur med oljekrus samt spegel ihanden. Modellerad med krans i håret samt klädd i svepande dräkt. Delvis bemålad i färgerna rött, blått, vitt, rosa och svart. Öppning i rygg. Höjd 47 cm.

Restaurerad, nagg, skador, retuscher.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.

Nina Borowski, New York, 200 East 71st Street, New York, New York, 10021. 11 maj 1990.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?