KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777), sengustavianska.
Förgyllda och bronserade. Dekor av pastellage. Svängd stoppad rygg. Armstöd med avslutningar i form av egyptiserande figurer. Signerade IEH. En med Stockholm stolmakareäbetets sigill. Sitthöjd 44, höjd 83 cm.
Proveniens
The Jan Eric Löwenadler Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in