Vinklade ben av järnplåt, rund skiva av svart granit med iläggsskivor fanerade med mahogny. Total längd 222 cm, bredd 110 cm, höjd 73 cm.
Smärre slitage, träskivorna lite ostadiga, en sammanfogande träbricka saknas.
Formgivet av Per Öberg Arkitektkontor.
The Jan Eric Löwenadler Collection