En privatsamling F523

En temaauktion med närmare 100 föremål som sträcker sig från barocken fram till idag. Samtliga föremål kommer från samma hem och följs av några ord från samlaren själv:

Att skiljas från ett hem
En sån glädje i att samla vackra föremål; att hitta ett slitet fajansfat, kanske lagat med metallkrampor (om man har tur), eller en stilig glasskål av Erik Höglund i lysande rödorange, en uppsättning tallrikar, daterade med franska revolutionens årtal och med uppmanande/utmanande? sentenser, eller Børge Mogensens vanligaste soffa - men inte i det bruna skinnet utan i djuprött!

Och böckerna - de tunga, rikt illustrerade om konst och antikviteter, de små häftena från spännande utflykter till slott och museer, djupdykningarna i porslin, smycken och annat ögongodis.

Ja, så där kan jag fortsätta, när jag tänker tillbaka på de många år jag var en Samlare. Inte en väldigt organiserad sådan, med listor att uppfylla, utan en lustfylld, en som köpte vackra föremål som kom i min väg och som fångade min blick. Ofta var det europeisk fajans från 17- och 1800-talet, glas av Erik Höglund eller lysande grönt uranglas, ett par allmogestolar från Dalarna eller något annat lite rustikt.

Jag har alltid tyckt bättre om barocken och rokokon än det gustavianska, alltid uppskattat allmoge mer än högpolerat, alltid fajans mer än porslin.

Det välanvända, lite skamfilade, med slitna spår av människorna blev därför en sorts röd tråd i mitt samlande, det syns tydligt nu i efterhand.

För nu är det dags att avsluta och summera. Och det är med lätt hjärta jag släpper ut mina skatter på deras vidare uppdrag, att pryda andra hem och glädja nya människor.

Själv blir jag en Säljare istället för en Samlare.

Vem hade kunnat tro det?

77 föremål
Samling litteratur, 97 stycken.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Balenciaga, väska, "City".
Balenciaga, väska, "City".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Apotekskrus, två stycken, fajans, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Dalahästar, 2 st, 1900-tales första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, fajans, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gallerskål med gallerfat, flintgods, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Märta Améen, skulptur, hjort.
Märta Améen, skulptur, hjort.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Skrivbord, 1800/1900-tal.
Skrivbord, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stol, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Mulberry, väska, "Anthony Messenger".
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stop, fajans, Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Gunnar Cyrén, "Popglas", Orrefors, signerat 1967.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kannor, två stycken, glaserad keramik.
Klubbat pris
2 052 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ikon, grekisk, Kristi nedtagning från korset.
Klubbat pris
3 150 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Urna med lock, fajans, Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
10 105 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Spetsglas, 1700-tal.
Spetsglas, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ewald Dahlskog, skål, Bo Fajans, 1939.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Balenciaga, väska, "City".
Balenciaga, väska, "City".
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kallskål med lock, fajans, 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Svensk konstnär, omkring 1920/30, Utsikt mot Södermalm.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Mulberry, väska, "Cory Tote".
Mulberry, väska, "Cory Tote".
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stolar, ett par, 1700-talets mitt. Senbarock.
Klubbat pris
10 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Tallrik, fajans, Rörstrand Stockholm 14/3 (17)61.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Louis Vuitton, väska, "Columbus", 2001.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Höglund, vas, glas, Boda.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Per Julius, Norr Mälarstrand.
Per Julius, Norr Mälarstrand.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?