Helsinki Design + Contemporary Art F201

221 föremål
Klubbat pris
4 300 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA model A 330 Valaistustyö/Valaisinpaja.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa", Valaistustyö.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, fåtölj modell 400, Artek 1990-början.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, golvlampa, modell A808, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 150 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valaistustyö.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
2 320 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris
4 202 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, vilstol, modell 43, Artek 1980-tal.
Klubbat pris
1 259 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AUGUSTO SAVINI, STOLAR, 6 st, "Pamplona", Pozzi, Italien.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
BERTEL GARDBERG, stenskulptur, signerad BRG -87.
Klubbat pris
5 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen Rörstrand.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, skulptur, keramik, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
14 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
DORA JUNG, provväv signerad Dora Jung. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
EERO AARNIO, fåtöljer, 2 st samt bord, "Delfin", Adelta.
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÅTÖLJ, "Mexiko", oy Paul Boman ab, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR, Oy Paul Boman Ab 1950-tal.
Klubbat pris
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GEORG JENSEN, SKRIN, silver, 195B, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GERDA THESLEFF, KRUS, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GIO PONTI, vas, "a canne", Venini Murano 1950-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GOLVLAMPOR, 2 st, modell G-076, för Bergboms 1960/1970-tal.
Klubbat pris
1 551 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
GUNNEL NYMAN, stolar, 5 st, Oy Boman Ab 1940-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL,  flaska "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee", Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
3 950 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KAJ FRANCK, Karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, Vaser, 4 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
3 252 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, fat, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, golvlampa, Metallimestarit 1970-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

544. Björn Weckström, collier "Poema", sterlingsilver, Lapponia, Finland 1994.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK