Kan inte nå servern

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

ALVAR AALTO, SERVERINGSVAGN, modell 98, Artek, 1900-talets mitt.

Stomme av björk och björkfaner, röda linoleumytor. Längd 90 cm, bredd 50 cm, höjd 56 cm.
Bär tillverkarens stämpel.

Åldersrelaterat slitage.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 300
E
U
R
48 461
S
E
K
4 533
USD
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (44 bud)
4
5 apr 2020 14:01
4 300 EUR
5
A
5 apr 2020 14:00
4 100 EUR
4
5 apr 2020 14:00
4 100 EUR
5
5 apr 2020 13:51
3 800 EUR
4
A
5 apr 2020 13:51
3 700 EUR
4
A
5 apr 2020 13:50
3 300 EUR
5
5 apr 2020 13:50
3 200 EUR
4
A
5 apr 2020 13:50
3 100 EUR
5
5 apr 2020 13:50
3 000 EUR
4
A
5 apr 2020 13:49
2 600 EUR
5
5 apr 2020 13:49
2 500 EUR
4
A
5 apr 2020 13:49
2 300 EUR
5
5 apr 2020 13:49
2 200 EUR
4
A
5 apr 2020 13:48
2 100 EUR
5
5 apr 2020 13:48
2 000 EUR
4
A
5 apr 2020 13:48
1 950 EUR
5
5 apr 2020 13:48
1 900 EUR
4
A
5 apr 2020 13:48
1 850 EUR
5
5 apr 2020 13:48
1 800 EUR
4
A
5 apr 2020 13:48
1 750 EUR
5
5 apr 2020 13:48
1 700 EUR
4
A
5 apr 2020 13:48
1 650 EUR
5
5 apr 2020 13:48
1 600 EUR
4
5 apr 2020 13:40
1 451 EUR
2
A
5 apr 2020 13:16
1 401 EUR
2
1 apr 2020 10:21
1 350 EUR
5
A
1 apr 2020 10:21
1 300 EUR
5
31 mar 2020 21:22
1 251 EUR
2
A
31 mar 2020 21:22
1 201 EUR
5
31 mar 2020 21:22
1 200 EUR
2
29 mar 2020 17:24
1 150 EUR
4
A
29 mar 2020 17:24
1 100 EUR
4
A
29 mar 2020 17:24
1 051 EUR
2
29 mar 2020 17:24
1 001 EUR
4
28 mar 2020 17:13
960 EUR
2
23 mar 2020 9:40
940 EUR
3
22 mar 2020 20:45
920 EUR
2
A
22 mar 2020 20:45
900 EUR
3
22 mar 2020 20:45
890 EUR
2
21 mar 2020 12:19
870 EUR
1
A
21 mar 2020 12:19
850 EUR
1
A
21 mar 2020 12:18
840 EUR
2
21 mar 2020 12:18
820 EUR
1
21 mar 2020 10:03
800 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice