Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F182

 
475 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 500 - 4 700 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 200 EUR
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
TAPIO JUNNO, "SOMMARDAG".
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGG-/TAKLAMPOR, 6 ST. Tillverkade av Taito Oy. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
WÄINÖ AALTONEN, PROFILBILD AV KVINNA.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKSKULPTUR. Svep. Ca 1980.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
3 500 - 3 700 EUR
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
JETTE STOLTZ, VALLMOFÄLT.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosenägg. Sign Bryk. Arabia. 1960.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
800 - 900 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9224. Tillverkad av Idman. 1950-tal.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
18 206 EUR
Utropspris
9 000 - 12 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 171 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "OSCAR WILDE SOM BARN".
Klubbat pris 
8 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SAARA HOPEA, DOSA. Sign. Saara Hopea, Nuutajärvi Notsjö -58.
SAARA HOPEA, DOSA. Sign. Saara Hopea, Nuutajärvi Notsjö -58.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Arabia, 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Arabia, 1950-tal.
Klubbat pris 
305 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
LEA NEVANLINNA, SOFFBORD. 1950-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD,  Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
ALVAR & AINO AALTO, SKRIV-/SPEGELBORD, Nr 190. Artek, 1940/50-tal.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFBORD. Prototyp. Tidigt 1980-tal.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
HARRO KOSKINEN, "PUSS!".
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 310 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
RAGNAR EKELUND, SKÄRGÅRDSMOTIV.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FAT. Sign. Tapio Wirkkala Iittala. 1950-tal.
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
TAPIO WIRKKALA, collier och örhängen, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
3 350 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
GUNNAR POHJOLA, "EN HALV MÅNAD FRÅN BOFINKEN".
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VEIKKO VIONOJA, "DRESCHER".
VEIKKO VIONOJA, "DRESCHER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier "Saattueen varjot", 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
UNTO KOISTINEN, "HANDEN PÅ PANNAN".
UNTO KOISTINEN, "HANDEN PÅ PANNAN".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKFAT. Sign. KS, Arabia. 1950-tal.
Klubbat pris 
775 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
YRJÖ KUKKAPURO, SOFFA. "Remmi", Design Yrjö Kukkapuro.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR. "Golda", 14K guld. Lapponia 2004.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband " Fantasi", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
BJÖRN WECKSTRÖM, hänge "Flugornas herre", 14K guld. Lapponia 1980.
Klubbat pris 
1 153 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
BJÖRN WECKSTRÖM, armbandsur "Pola negri", 14K guld. Lapponia 1987.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi, 110/200.
Klubbat pris 
950 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940/50-tal.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
AINO AALTO, SKÅL. Böljeblick. Karhula, formgiven 1934.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 14K guld. Lapponia 1966.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
BEN AF SCHULTEN, SAFARISTOLAR, 8 ST. Artek, 1970-tal.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
NANNY STILL, HÄNGE, silver och titan. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HÄNGE och RING, eldbrons. Lapponia, 1970-tal.
BJÖRN WECKSTRÖM, HÄNGE och RING, eldbrons. Lapponia, 1970-tal.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, taklampa, model 1304, Stockmann Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
GEORGES VON SWETLIK, FLASKA, KANNA OCH GLASBURK- EN STUDIE I VITT.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
TAPIO WIRKKALA, HALSSMYCKE, "Halvmåne", silver. Westerback 1972.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala 1956.
Klubbat pris 
10 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkarens stämpel Taito. 1950-tal.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
HÄNGE, 14K guld, odlad pärla. Björn Weckström, Lapponia 1968,
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, 14K guld, "Dinosaurus". Lapponia 1972.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
ALVAR AALTO, KLÄDHÄNGARE. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
190 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman Nuutajärvi Notsjö -53.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?