Nr. | Föremål | Klubbat pris |
100 | Eero Järnefelt, VYER, 2 ST. | 3 400 EUR |
101 | PEKKA HALONEN, olja på duk, uppfodrad på skiva, signerad och daterad 1924. | Återrop |
102 | MATTI HAUPT, gips, signerad. | Återrop |
103 | Oscar Kleineh, "EBB VID STRANDEN RIS I DOUARNENEZ". | 36 000 EUR |
104 | Nadine Lundahl, STILLEBEN MED KASTANJER. | 2 000 EUR |
105 | UNTO KOISTINEN, olja på skiva, signerad 1978. | Återrop |
106 | Unto Koistinen, "NAKEN". | 2 000 EUR |
107 | Wäinö Aaltonen, KVINNA. | Återrop |
108 | Arttu Halonen, SÅNINGSMAN. | 650 EUR |
109 | JUSSI MÄNTYNEN, brons, signerad och daterad 1940. | Återrop |
110 | Jussi Mäntynen, LO. | Återrop |
111 | Hugo Simberg, VINTRIG HAMN. | 2 400 EUR |
112 | Hugo Simberg, KOIVUSAARI LASTNINGSPLATS NÄRA VIBORG. | 3 600 EUR |
113 | Hugo Simberg, "DUVA OCH SKALLE". | Återrop |
114 | Oscar Kleineh, LANDSKAP FRÅN NARVA OCH VITRE, 3 ST. | 750 EUR |
115 | EERO NELIMARKKA, olja på skiva, signerad och daterad 1921. | Återrop |
116 | Ada Thilén, SOMMARLANDSKAP. | 1 300 EUR |
117 | Louis Sparre, KVÄLLSRODNAD. | 1 800 EUR |
118 | Alma Judén, HÖST I LUFTEN. | 1 000 EUR |
119 | Veikko Vionoja, KVÄLLSLANDSKAP. | 1 800 EUR |
120 | Teppo Terä, SKRAKEN. | 3 700 EUR |
121 | Teppo Terä, LAVSKRIKOR. | 5 100 EUR |
122 | Teppo Terä, SKOGSFÅGLAR. | 7 200 EUR |
123 | Teppo Terä, "VILD OCH FRI". | 8 000 EUR |
124 | Oskar Bergman, VINTERDAG I BYN. | 750 EUR |
125 | ERIK ABRAHAMSSON, olja på duk, signerad. | Återrop |
126 | Mosse Stoopendaal, ÄNDER I FLYKT. | 2 400 EUR |
127 | Bruno Liljefors, "LYFTANDE BECKASINER". | 10 100 EUR |
128 | Alfred Roloff, VILDHÄSTAR. | 1 900 EUR |
129 | Anshelm Schultzberg, VINTERDAG I DALARNA. | 2 800 EUR |
130 | Peder Mork Mönsted, SOMMARDAG VID FLODEN. | 56 000 EUR |
131 | Marinus de Jongere, HAMNVY FRÅN ROTTERDAM. | 1 400 EUR |
132 | Carl Hallström, SKYMNING I SKÄRGÅRDEN. | 1 300 EUR |
133 | Wladyslaw Wanke Wankie, FISKARE PÅ STRANDEN. | Återrop |
134 | CZENE JANOS APATFALVI, olja på duk, signerad. | Återrop |
135 | Lászlo Neogrady, SKOGSBÄCK. | 1 020 EUR |
136 | Olof Krumlinde, SEGLATS. | 1 300 EUR |
137 | John Fraser, "SKEPPNING UTANFÖR DYNERNA". | 1 700 EUR |
138 | Erik Abrahamsson, STILTJE. | 2 300 EUR |
139 | Francesco Zerilli, PANORAMA ÖVER PALERMO. | 4 600 EUR |
140 | FISKANDE POJKE VID DAMMEN. | Återrop |
141 | Elise Hallenborg, VID STRANDEN. | Återrop |
142 | Leonard Wiedh, SOLNEDGÅNG. | 520 EUR |
143 | Robert Alexander Hillingford, SCEN FRÅN MARKNADSPLATSEN. | 3 000 EUR |
144 | William Reid Dick, POJKEN MED SLANGBELLA. | 3 700 EUR |
145 | Herman Frederick Carel ten Kate, DEN LILLA TIGGAREN. | 4 000 EUR |
146 | Eliphalet Frazer Andrews, SCEN I ETT VÄRDSHUS. | Återrop |
147 | Hendrik Valkenburg, INTERIÖR. | 2 000 EUR |
148 | MATHYS SCHOEVAERDTS, tillskriven, olja på duk, uppfodrad på pannå. | Återrop |
149 | William Howard Yorke, "MARGARETA". | 2 900 EUR |
150 | HAMNVY. | 24 000 EUR |
151 | Daniel Seghers Hans efterföljd, MOR OCH BARN. | 6 100 EUR |
153 | DEN UNGE ALEXANDER DEN STORE MED SIN RÅDGIVARE. | Återrop |
154 | Pieter Bout, LANDSKAP MED BOSKAP OCH MÄNNISKOR. | 1 500 EUR |
155 | OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, målningar, ett par, tidigt 1800-tal, olja på duk. | Återrop |
156 | Stanislaw Marszalkiewicz, MINIATYR. | 2 600 EUR |
157 | Vladimir Leonidovich, Graf Muraviev, ÄLG I KALLT VINTERLANDSKAP. | Återrop |
158 | BORIS BESSONOFF, Olja på duk, signerad. | Återrop |
159 | Israel Pass, DEN FÖRSTA NIGNINGEN. | Återrop |
160 | Johann Wilhelm G Barth, PÅ PROMENAD. | 8 000 EUR |
161 | Luigi Ossipovitch Premazzi, FONTANKAFLODEN, LOMONOSOV BRON. | 1 900 EUR |
162 | Aleksander Vasiliev Gine, STORMANDE HAV. | Återrop |
163 | Ivan Schreder, PETER DEN STORE. | 35 000 EUR |
164 | RYSK OFFICER, ANDRA KVARTALET AV 1800-TALET. | 3 600 EUR |
165 | Alexander Bilderling, KRIGSÖVERBLICK MED GENERAL OBROTCHEV. | 800 EUR |
166 | Alexander Alexeevich Shurigin, BREVET. | 6 500 EUR |
167 | STEPHAN FEODOROVICH KOLESNIKOV, olja på duk, signerad. | Återrop |
168 | Gavril Pavlovic Kondratenko, SVAMPAR. | 4 800 EUR |
169 | CONSTANTINE KOROVINE, SCENOGRAFI. | Återrop |
170 | Lukian Popov, POJKE. | 1 600 EUR |
171 | Konstantin Egorovich Makowski, SKISS FÖR POSTKORT. | Återrop |
172 | Valentin Avgustovic Feldman, VY FRÅN BERGSBYN. | 800 EUR |
173 | Julius von Klever, FISKEBY I HAAPSALU. | Återrop |
174 | Petr Petrovich Vereschagin, STADEN MTSHETA. | 25 000 EUR |
175 | Alexei Matveievich Prokofiev, HÖST VID FLODEN. | Återrop |
176 | LEV TCHISTOVSKY, olja på pannå, signerad. | Återrop |
177 | Vasili Levi, GATUVY. | Återrop |
178 | Leonid Purygin, HATT, PIPA OCH KATT. | 6 500 EUR |
179 | IKON. | 4 800 EUR |
180 | IKON. | 2 600 EUR |
181 | IKON. | 800 EUR |
182 | IKON, Tempera på pannå, Ryssland, 1800-talets sista kvartal. Risa, silver. Mästare Ivanov M.I. Sankt Petersburg, 1880. | Återrop |
183 | IKON, tempera på pannå, Ryssland, den sista tredjedelen av 1800-talet. | Återrop |
184 | IKON, Tempera på pannå, Ryssland, den sista tredjedelen av 1800-talet. | Återrop |
185 | IKON, tempera på pannå samt förgyllningar Ryssland 1800-talets slut. | Återrop |
186 | IKON. | 800 EUR |
187 | IKON. | Återrop |
188 | FABERGÉ CIGARETTETUI. | 16 000 EUR |
189 | FABERGE GLASFAT, ETT PAR. | Återrop |
190 | SLEV, silver, Fabergé, Moskva 1899-1908. | Återrop |
191 | FABERGÉ SILVERSKÅL. | 2 600 EUR |
192 | FABERGÉ SERVERINGSBESTICK. | 800 EUR |
193 | BRICKA. | 3 200 EUR |
194 | KANNA. | 1 200 EUR |
195 | FÖRRÄTTSBESTICK, 36 DELAR. | 2 000 EUR |
196 | BRICKA. | 1 500 EUR |
197 | TEKANNA. | 1 000 EUR |
198 | RESEBESTICK. | 700 EUR |
199 | BRICKA. | 750 EUR |
200 | SKÅL, silver, Alexander Stockberg, S:t Petersburg 1855. Vikt 359 g. | Återrop |