Skandinaviskt svalt

358 föremål
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS J WEGNER, soffa modell modell 236,
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, Jason, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOBAKSBURK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD "Pont", Lignet Roset 2000-tal.
Klubbat pris
305 EUR
Utropspris
300 EUR
ROGER PERSSON, bord/matbord, "Bespoke", Swedese 2010.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, bord Artek Finland 2000-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Svensk Möbelindustri SMI, 1960-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.
MATBORD, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAR, palisander. Dyrlund, Danmark 1970-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 500 SEK
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, 8 stycken, porslin, Rörstrand.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1928.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GINO SARFATTI, taklampa, modell 2097-30, Flos, Italien.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtöljer ett par, "Jetson".
Klubbat pris
7 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KG BEJEMARK, skulptur, brons, signerad KGB.
Klubbat pris
6 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, metall, Lyfa, Danmark, sent 1900-tal.
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARSKÅP, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HELENA TYNELL, takplafond, Glashütte Limburg, Tyskland.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL-HENRIK SPAK, vilstol, "Viper", Ire Möbel.
Klubbat pris
9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, tillskriven, soffa, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Danmark, 1950/60-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIERRE FORSSELL, ljusstakar, ett par, mässing, Skultuna.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, soffa, "Bon", för Adea 2015.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, matbord, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BURK med LOCK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1932.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AINO AALTO, STOLAR, 5 st, modell 615, Artek.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
300 EUR
VERNER PANTON, bord, 'Cone Table', Frem Røjle, Danmark.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK