soffa, "Lido", Memphis, Italien, efter 1982.
Plastlaminat, emaljerat stål, lackerat trä, klädd i polykrom textil, brickmärkt MEMPHIS MILANO MICHELE DE LUCCHI 1982 MADE IN ITALY. Längd 150 cm, djup 95 cm, höjd 95 cm.
Slitage, klädsel ställvis med smärre hål.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 127.
Modellen formgiven 1982.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.