bord, "Kyoto", Memphis, Italien, efter 1983.
Terrazzo, kromat stål, märkt SHIRO KURAMATA MEMPHIS. Höjd 73,5 cm, diameter 59 cm.
Smärre nagg.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 153.
Modellen formgiven 1983.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Shiro Kuramata var en japansk designer. På 1980-talet blev Kuramata inbjuden av den italienske designern Ettore Sottsass att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano, där han tillsammans med unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.