soffa, "Lido", Memphis, Italien, efter 1982.
Plastlaminat, emaljerat stål, lackerat trä, klädd i polykrom textil. Längd 150 cm, djup 95 cm, höjd 95 cm.
Slitage, laminaten släppt något vid basen.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 127.
Modellen formgiven 1982.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.