bokhylla, "Malabar", Memphis, Italien, efter 1982.
Plastlaminat, emajlerat stål, lackerat trä, brickmärkt MEMPHIS MILANO E. SOTTSASS 1982 MADE IN ITALY. Längd 254 cm, djup 50 cm, höjd 236 cm.
Slitage, stötmärken/nagg, ett fåtal skruvar saknas.
Privatsamling, Sverige. Läs mer om Memphisgruppen – En privatsamling.
Barbara Radice, "Memphis: Research, Experiences, Failures and Successes of New Design", Thames & Hudson 1994, modellen avbildad s. 97.
Modellen formgiven 1982.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.