Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | Kandelabrar för sex ljus, ett par, Louis Philippe, Frankrike ca år 1830. | 18 000 SEK |
103 | Golvljusstakar, ett par, troligen Italien 1700-tal, Barock. | 5 000 SEK |
104 | Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
105 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
106 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 19 000 SEK |
107 | Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 10 000 SEK |
108 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 8 500 SEK |
109 | Cassoletter ett par, Frankrike omkring 1790. Louis XVI. | 22 000 SEK |
110 | Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire. | 12 000 SEK |
111 | Golvur, England, 1700-talets början, Barock. | 16 000 SEK |
112 | Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England. | Återrop |
113 | Konsolur, av Thomas Hally London, omkring år 1700, Barock, fodral Sverige 1700-talets mitt, Rokoko. | 50 000 SEK |
114 | Konsolur, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1801), Rokoko. | Återrop |
115 | Bordspendyl av Eduard Engelbrechten (verksam i Stockholm 1815-1845), Empire. | Återrop |
116 | Bordspendyl, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk. | 24 000 SEK |
117 | Bordspendyl, 1800-talets första hälft, Empire. | 12 000 SEK |
118 | Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire. | 9 000 SEK |
119 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 9 000 SEK |
120 | Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire. | 16 000 SEK |
121 | Uppsatsskål, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 22 000 SEK |
122 | Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 34 000 SEK |
123 | Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire. | Återrop |
124 | Tripod med skål, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 5 500 SEK |
125 | Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 22 000 SEK |
126 | Skrivställ, Älvdalen 1800-tal. | 30 000 SEK |
127 | Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal. | 30 000 SEK |
128 | Urna, troligen Italien, 1800-talets första hälft. | Återrop |
129 | Terrin med lock av Eric Pettersson Krietz (mästare i Stockholm 1753-95/1805), 1780. | 40 000 SEK |
130 | Ljusstakar ett par, av Jakob Sauer (I) mästare i Stockholm (1697-1723/33), Barock. | 36 000 SEK |
131 | Fat av Johan Gustaf Ryman (verksam 1761-1797), Stockholm 1785, Rokoko. | 8 000 SEK |
132 | Skedar, två stycken, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk. | Återrop |
133 | Vaxstapel med elddon, Wedevågs Bruk, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk. | Återrop |
134 | Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85). | 1 000 SEK |
135 | Skarabé, s.k. begravningsskarabé, Egypten troligen sendynastisk tid, 26-30:e dynastin, 664-343 f.kr. | 70 000 SEK |
136 | Dukatskrin, 1700-talets första del, Barock. | 12 000 SEK |
137 | Samovar, 1800-talets början, Empire. | 8 000 SEK |
138 | Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal. | 8 000 SEK |
139 | Skulptur, 1800-talets senare del. | 22 000 SEK |
140 | Skål, delvis förgyllt silver, möjligen Osmanska riket eller Balkanhalvön 1600-tal. | Återrop |
141 | Ett tyskt presenterfat, silver, oidentifierad mästare, troligen Augsburg 1688-1689. Barock. | 11 000 SEK |
142 | Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711. Barock. | 34 000 SEK |
143 | Arnold van der Hagen, konfektfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)). Senbarock. | 18 000 SEK |
144 | Abraham I Drentwett, praktkanna, silver, Augsburg 1645-50. Barock. | 330 000 SEK |
145 | Henrik Möller d.ä., dryckeskanna, silver, Stockholm (1645-1690) före 1689. Barock. | 28 000 SEK |
146 | Conrad Kampf, dryckeskanna med lock, delvis förgyllt silver, Kristianstad (verksam 1686-1711). Barock. | 48 000 SEK |
147 | Ferdinand Sehl dä, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1693. Barock. | 38 000 SEK |
148 | Jeremias Busch, bägare, delvis förgyllt silver, 1697-1699 Augsburg. Senbarock. | 17 000 SEK |
149 | En tidig 1700-talsbägare, silver, saknar stämplar. Senbarock/Karolinsk. | Återrop |
150 | Abraham Wirgman, bägare, delvis förgyllt silver, Göteborg 1722. | 5 500 SEK |
151 | Abraham Wirgman, bägare, delvis förgyllt silver, Göteborg 1722. | Återrop |
152 | Johann Adolf Gaap, ljusstakar, ett par, silver, (född 1667, död 1724). Padua. Senbarock. | Återrop |
153 | Petter Ersson Lund, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1727. Senbarock. | 55 000 SEK |
154 | Lars Åkerblom, kandelabrar, ett par, silver, Gävle 1775, armarna av Christian Kullberg, Ystad 1785. Rokoko. | Återrop |
155 | Stephan Halling, ljusstakar, ett par, silver, Örebro 1775. Rokoko. | Återrop |
156 | Johan Rudman, bägare, silver, Gävle (verksam 1689-1727). Karolinsk. | 12 000 SEK |
157 | Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala (verksam 1699-1755). | 8 000 SEK |
158 | Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko. | 13 000 SEK |
159 | Carl Berg, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping 1771. Rokoko. | Återrop |
160 | Daniel Lundgren, terrin med lock, silver (verksam Reval 1771-83). Rokoko. | 920 000 SEK |
161 | Jakob Lampa, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1777. Rokoko. | 14 000 SEK |
162 | Johan Grönwall, kaffekanna, silver, Vänersborg (verksam 1753-1784). Rokoko. | 46 000 SEK |
163 | Christian Werum, såspanna, silver, Köpenhamn 1779. Kontrollstämpel Fabricius. | 5 500 SEK |
164 | Ask med lock, silver, oidentifierad mästare, Wien 1738. Rokoko. | 5 000 SEK |
165 | Andreas Öhrman, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1756. Rokoko. | 16 000 SEK |
166 | Johannes Nordgren, tekanna, silver, Jönköping 1788. Rokoko. | Återrop |
167 | Olof Löfvander d.ä., kaffekanna, silver, Luleå 1773. Rokoko. | 44 000 SEK |
169 | Lars Holmström, kandelabrar, ett par tvåarmade, silver, Lund 1772. Rokoko. | 95 000 SEK |
170 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1790 och 1791. Gustavianska. | 40 000 SEK |
171 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska. | 42 000 SEK |
172 | Lars Pihl, bägare, silver, Västervik (verksam 1730-55(60)). Rokoko. | 6 500 SEK |
173 | Petter Gillberg, bägare, delvis förgyllt silver, Varberg 1791. | 9 500 SEK |
174 | Petter Gillberg, bägare, delvis förgyllt silver, Varberg 1791. | 10 000 SEK |
175 | Hans Petter Vogt, bägare, delvis förgyllt silver, (verksam 1752-1804), Kristianstad. | 3 000 SEK |
176 | Alexander V. Holst, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Härnösand 1766. | 22 000 SEK |
177 | Möjligen Erik Löfgren (verksam Umeå 1786-1796), dryckeskanna med lock, delvis förgyllt silver, 1786. | 17 000 SEK |
178 | Petter Berendt, bägare, silver, Stockholm 1702. Barock/Karolinsk. | Återrop |
179 | Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853). | 9 000 SEK |
180 | Johan Malmstedt, mjölkkanna, silver, Göteborg 1785. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
181 | Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1790.
Gustaviansk. | 12 000 SEK |
182 | Johan Abraham Hallard (Hallardt), tekanna, silver, Stockholm 1794. Sengustaviansk. | 16 000 SEK |
183 | Kaffekanna, icke identifierad mästarstämpel, silver, Mons, Belgien, sannolikt efter 1766. | Återrop |
184 | Bestickuppsättning samt schatull, delvis förgyllt silver, 121 delar, 1700-tal, England. | 155 000 SEK |
185 | Arvid Floberg, karotter (sk kuddkarotter), ett par, Stockholm 1784. Gustavianska. | 20 000 SEK |
186 | Hans Lundgren, sockerskrin, silver, Stockholm 1770. Rokoko. | Återrop |
187 | Carl Klingwall, sockerskål med lock, silver, Västerås 1771. Rokoko. | 11 000 SEK |
188 | Petter Eneroth, mjölkkanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk. | Återrop |
189 | Peter Pihl, kaffekanna, silver, Västervik 1798. Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
190 | Johan Fagerberg, sockerskål med lock, silver, Karlskrona 1788, Gustaviansk. | Återrop |
191 | Pehr Zethelius, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1793. Sengustaviansk. | 9 500 SEK |
192 | Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska. | 36 000 SEK |
193 | Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire. | Återrop |
194 | Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1806. Sengustavianska. | 55 000 SEK |
195 | Magnus Ljungqvist, kanna med tvättfat, silver, Kristianstad 1799. Sengustavianska. | Återrop |
196 | Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Feron), kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1896. Nyrokoko. | 40 000 SEK |
197 | Gustaf Möllenborg, tekanna på rechaud, silver, Stockholm 1826. | 16 000 SEK |
198 | Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857. | 16 000 SEK |
199 | Johan Petter Grönvall, vinsil, silver, Stockholm 1822. | 4 500 SEK |
200 | CG Hallberg, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1907. Empirestil. | 48 000 SEK |
201 | Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire. | 24 000 SEK |
202 | Henrik Christoffer Klint d y, sockerskrin, silver, Stockholm 1817. Empire. | 7 000 SEK |