Nr. | Föremål | Klubbat pris |
699 | KRIGSGUDOM, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
700 | PLAKETTER, ett par med STÄLL, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
701 | SKULPTURGRUPP, sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |
702 | SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
703 | SNUSFLASKOR, sex stycken, glas. Kina, Sen Qingdynasti resp 1900-tal. | 7 000 SEK |
704 | VAS med LOCK, bergkristall. Qingdynastin, omkring 1900. | Återrop |
705 | VAS med LOCK, sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |
706 | NAGELSKYDD, två stycken, vitmetall och stenar. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
707 | ARMBAND, emalj och förgyllt silver. Kina, tidigt 1900-tal. | 2 500 SEK |
708 | ARMBAND, emalj och silver. Kina, tidigt 1900-tal. | 2 500 SEK |
709 | CABARET, nio delar, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
710 | YTTERFODER, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
711 | TEKOPPAR med VÄRMESKÅLAR, ett par, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
712 | KÄRL, ett par, cloisonné samt nefrit. Kina, 1900-tal. | 15 000 SEK |
713 | VINOFFERKÄRL, silver. Qingdynastin, 1800-tal med inskription. | Återrop |
714 | TESERVIS, tre delar, silver. Luen Wo, Shanghai, omkring 1880-1925. | 12 000 SEK |
715 | KANNA med LOCK på RECHAUD, silver. Luen Wo, Shanghai, omkring 1880-1925. | 14 000 SEK |
716 | Bok med träsnitt, signerade Qi Baishi, 1900-talets mitt. | Återrop |
717 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Qingdynastin, signerad Fang Ji. | 3 000 SEK |
718 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Signerad Kang Ning (1938-). | Återrop |
719 | CHEN HONGSHOU, efter, MÅLNING, tusch och färg på siden. Qingdynastin. | 420 000 SEK |
720 | OKÄND KONSTÄR, akvarell och tusch. Två blad ur samma album. Qingdynastin (1664-1912). | 5 000 SEK |
721 | RULLMÅLNING, akvarell och tusch. Qingdynastin (1664-1912). | Återrop |
722 | OKÄND KONSTNÄR, akvarell och färg på papper, uppklistrad på pannå. Troligen sen Qingdynasti efter äldre förlaga. | 55 000 SEK |
723 | ALTARDUK, broderat siden. Sen Qingdynasti, 1800-talets andra hälft. | 9 000 SEK |
724 | ROCK, broderat siden. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
725 | ROCK, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti omkring 1900. | 22 000 SEK |
726 | ROCK, broderat siden. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 22 000 SEK |
727 | GLASMÅLNING, Qingdynastin, omkring 1800. | Återrop |
727A | VIKSKÄRM, sex delad, coromandel. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
728 | SCHATULL för spel, lack. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
729 | YIXINGKANNA, lergods. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900. | 6 000 SEK |
730 | PENSELSTÄLL, trä. Kina. | Återrop |
731 | PENSELSTÄLL, trä. Kina. | Återrop |
732 | SKÅP, hardwood. Kina, Qingdynastin, troligen 1700-tal. | Återrop |
733 | BORD, lackerat trä. Qing dynastin (1664-1912). | 4 000 SEK |
734 | ASK med LOCK. Qingdynastin (1664-1912). | 210 000 SEK |
735 | KENDI, porslin. Japan, 1700-tal. | Återrop |
736 | FAT, tre stycken, porslin. Japan, 17/1800-tal. | 10 000 SEK |
737 | URNOR, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 9 000 SEK |
738 | TSUBA, brons. Japan, troligen attribuerad till Yano Tsunenano, Edo (1603-1868). | 4 500 SEK |
739 | TEKANNA med VÄRMESTÄLL, silver. Japan, märkt Samurai Shokai, Yokohama, Sterling. | 16 000 SEK |
740 | OPIUMPIPA, silver. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
741 | GUDOM, trä. Japan, 1800-tal eller äldre. | 20 000 SEK |
742 | FLÄKTA/SOLFJÄDER, silver, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912), signerad. | Återrop |
743 | NETSUKE, trä. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
744 | MASK, trä. Japan, 1800-tal. | Återrop |
745 | FIGURIN, trä. Japan, Meiji (1868-1912). | 5 000 SEK |
746 | NETSUKE, trä. Japan, Edo, 1800-tal. | 4 000 SEK |
747 | MAKIMONO/RULLMÅLNING, shunga, tusch och färg på siden. Meiji (1868-1912). | Återrop |
748 | KOPP med FAT, keramik. Korea, Koryo. | 4 000 SEK |
749 | VAS, keramik. Korea, Joseon dynastin, 1400-tal. | 36 000 SEK |
750 | BUDDHA, brons. Thailand, troligen 1700/1800tal. | 5 000 SEK |
751 | SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907). | 17 000 SEK |
752 | FIGURIN, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
753 | FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644). | 10 000 SEK |
754 | FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Swatow. | Återrop |
755 | FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
756 | VAS med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
757 | KRUKA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 6 000 SEK |
758 | KRUKA, porslin. Kina, 1900-talets första hälft. | Återrop |
759 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 2 500 SEK |
760 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
761 | PRAKTURNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
762 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
763 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 19 000 SEK |
764 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
765 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
766 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
767 | YTTERFODER/RÖKELSEKAR, keramik. Qingdynastin, 1600/1700-tal. | Återrop |
768 | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
769 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
770 | FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
771 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
772 | VAS/PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
773 | VAS, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1772). | Återrop |
774 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
775 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
776 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
777 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 90 000 SEK |
778 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
779 | KANNOR, ett par, porslin och förgylld brons. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
780 | RÖKELSEKAR/YTTERFODER, keramik. Troligen sen Qingdynasti. | Återrop |
781 | PENSELSTÄLL och PENSELBAD/FÅGELKOPP, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
782 | MEIPINGVAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
783 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
784 | VASER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
785 | VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti. | 9 000 SEK |
786 | VAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal. | Återrop |
787 | PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
788 | TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 4 000 SEK |
789 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
790 | VÄRMEHUV, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 4 000 SEK |
791 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
792 | GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 18 000 SEK |
793 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 13 000 SEK |
794 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
796 | KRUKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
797 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
798 | PRAKTFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |