Motiv av fåglar i träd med granatäpplen. Kalligrafi korresponderar till en cyklisk datering samt att den är gjord efter konstnären Chin nan Pin. Motivets mått 49,5x113,5 cm. Mått helhet 64x197 cm. Ej ramad. Trälåda medföljer.
Skador i monteringen, fläckar. Slitage. Spår av tidigare text.
Purchased in Tokio, October 30th 1957. K.Watanabe & Co.