Nr. | Föremål | Klubbat pris |
697 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
698 | KOPP med FAT och BÄGARE, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 600 SEK |
699 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynasty, 1700-tal. | 5 000 SEK |
700 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
701 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
702 | TEDOSA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
703 | PUNCHKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 50 000 SEK |
704 | SKÅL, porslin, Qingdynastin. Kangxi (1662-1722). Med Xuandes sex karaktärs märke. | 38 000 SEK |
705 | BURK med LOCK, porslin, Qing dynasti, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
706 | FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
707 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 41 000 SEK |
708 | URNA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
709 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal, med Yongzheng sex karaktärers märke. | 16 000 SEK |
710 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Yongzheng sex karaktärers märke och period (1723-35). | 20 000 SEK |
711 | SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke (1644-1912). | 13 000 SEK |
712 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 500 SEK |
713 | FAT, porslin. Japan. Edo (1603-1868). | 5 000 SEK |
714 | VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1700-tal. | 14 000 SEK |
715 | PRAKTVAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
716 | RÖKELSEKAR/YTTERFODER, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
717 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynasitn, tidigt 1700-tal. | 11 000 SEK |
718 | SALTKAR, tre stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 44 000 SEK |
719 | TREMBLEUSE/KOPPSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
720 | VAS, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke. | 50 000 SEK |
721 | VAS, porslin. Qingdynastin, Guangxu märke och period (1874-1908). | 22 000 SEK |
722 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke. | 10 000 SEK |
723 | FISKBASSÄNG/KRUKA, porslin. Kina, 1900-tal. | 19 000 SEK |
724 | DOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
725 | ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1874-1908), med Qianlongs märke. | 12 000 SEK |
726 | VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 26 000 SEK |
727 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
728 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 16 000 SEK |
729 | BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
730 | PLAKETT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
731 | MASK, förgylld och bemålad kopparlegering. Nepal, troligen 16/1700-tal. | 32 000 SEK |
732 | RELIEF, sten. Troligen sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti. | 14 000 SEK |
733 | RELIEF, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644). | 28 000 SEK |
734 | TEMPEL LAMPA, kopparlegering. Nepal, omkring 1900. | Återrop |
735 | YAMANTAKA, kopparlegering. Tibet, early 20th Century. | 13 000 SEK |
736 | PLAKETT, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
737 | SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
738 | TEXTIL/DHOTI, broderat siden. Tibet, omkring 1900. | 26 000 SEK |
739 | THANGKA, färg på duk. Tibet, sent 1800-tal. | Återrop |
740 | THANGKA, färg på duk. Tibet, omkring 1900. | Återrop |
741 | RELIEF, sandsten. Nepal, circa 1900. | 4 000 SEK |
742 | ALBUM, med 6 målningar. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 24 000 SEK |
743 | MÅLNINGAR, fyra stycken, akvarell och tusch på silke, sen Qingdynasti, attibuerad till Pan Zhenyong (1852-1921). | 36 000 SEK |
744 | RULLMÅLNINGAR, fyra stycken, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Kina, 1900-tal. | 6 000 SEK |
745 | RULLMÅLNING, efter Lin Liang (1428-1494), Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
746 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Ding Baoshu (1866-1936). | 15 000 SEK |
747 | SOLFJÄDER, tusch på papper. Kina, omkring 1900. | 1 700 SEK |
748 | MÅLNING, av Jiang Yun (1847-1919), signerad och daterad 1904. | 19 000 SEK |
749 | MÅLNING på SOLFJÄDER, av Shen Zhaohan (1855-1941), signerad samt daterad 1896. | 11 000 SEK |
750 | BURK med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti. | 50 000 SEK |
751 | DELAR av ALBUMBLAD, två stycken. Indien, Rajasthan, Jaipur, 1800-tal. | 4 500 SEK |
752 | ALBUMBLAD, två stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1700-tal. | 4 500 SEK |
753 | ALBUMBLAD, två stycken, färg och bläck på papper. Indien, 1800-tal. | 3 000 SEK |
754 | ALBUMBLAD, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 17/1800-tal. | Återrop |
755 | ALBUMBLAD, tre stycken, bläck och färg på papper. Indien, 1800-tal. | Återrop |
756 | ALBUMBLAD, gouache och guld på kartong. India, Rajastan, Jaipur, 1800-talets första hälft. | 4 500 SEK |
757 | MINIATYRMÅLNING, färgpigment och guld på papper. Norra Indien, omkring 1770. | Återrop |
758 | ALBUMBLAD, bläck och färg på papper. Indien, 17/1800-tal. | 3 000 SEK |
759 | MÅLNING, gouache på papper. Indien, 1800-tal. | Återrop |
760 | MÅLNING, gouache på papper. Indien, omkring 1900. | 2 200 SEK |
761 | En samling indiska miniatyrmålningar, Delhi, circa 1870, | Återrop |
762 | MÅLNINGAR på duk, två stycken, Indien, Orissa, sent 1800-tal. | 4 000 SEK |
763 | MÅLNING, pigment på papper. Indien, Orissa, sent 1800-tal. | 3 000 SEK |
764 | MÅLNING, guache, med silver och guld på papper. Indien, Rajastan, sent 1800-tal. | Återrop |
765 | MÅLNING, guache med guld och silver på kartong. Indien, Rajashan, Nathdwara, omkring 1850. | 3 000 SEK |
766 | MÅLNING, på duk. Indien, sent 1800-tal. | 2 000 SEK |
769 | MASKER, två stycken, trä. Troligen Indien, omkring 1900. | Återrop |
770 | GUDOM, alabaster. Indien, 1800-tal. | 1 500 SEK |
771 | SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal. | Återrop |
772 | SKULPTUR, brons. Indien, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
773 | PASILYSCHAL, ylle. Kashmir, Indien, sent 1800-tal. | Återrop |
774 | SHUNKOSAI HOKUSHU, färgträsnitt. Japan, circa 1830. | Återrop |
775 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Skönhet i blått, efter Kitagawa Utamaro. | Återrop |
776 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Japan, 1800-talets mitt. | 6 000 SEK |
777 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, Japan, troligen tidigt 1700-tal. | 6 400 SEK |
778 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Oidentifierad konstnär, Japan, 1800-tal. Två senare sigill i rött. | Återrop |
779 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Oidentifierad konstnär, Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
780 | RULLMÅLNING, tusch och färg. Okänd konstnär, Japan, 1800-tal. | Återrop |
781 | RULLMÅLNING, tusch och färg på silke. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
782 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper. Japan, Edo period. | Återrop |
783 | RULLMÅLNING, tusch och färg på siden. Oidentifierad konstnär. Troligen Japan, 1800-tal. | 3 000 SEK |
784 | BOK, kolorerade träsnitt. Japan, 1800-tal. | Återrop |
785 | MASK, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 3 000 SEK |
786 | ASK med LOCK, förgylld silver niello. Thailand, 1800-tal. | 5 000 SEK |
787 | BROSCH, troligen av Karl Rothmüller, i form av en orm med saltvattenspärlor, rubin samt smaragder. Ca 1900. | 9 500 SEK |
788 | COLLIER, med odlade pärlor. | 8 000 SEK |
789 | ÖRHÄNGEN, med odlade South sea-pärlor samt briljantslipade diamanter, totalt ca 3.30 ct. | 30 000 SEK |
790 | BROSCH, med gammal- samt rosenslipade diamanter totalt ca 3.00 ct. Omkring 1900. | 13 000 SEK |
791 | COLLIER, tre rader odlade saltvattenspärlor, lås med cabochonslipad smaragd ca 1.68 ct samt diamanter. | 15 000 SEK |
792 | RING, med cabochonslipad smaragd ca 11.20 ct och briljantslipade diamanter, 0.70 ct. | 12 000 SEK |
793 | ARMRING. | 17 000 SEK |
794 | ARMBAND, med rosenslipad diamant, orientaliska pärlor samt blå emalj. | 11 500 SEK |
795 | COLLIER, filigranarbete med orientaliska seedpärlor och safirer. | 2 000 SEK |
796 | BROSCHNÅL, med fasettslipade safirer, gammal- samt rosenslipade diamanter. | 5 000 SEK |
798 | ÖRHÄNGEN, med odlade South sea-pärlor och briljantslipade diamanter cirka 0.95 ct. | 15 000 SEK |
799 | COLLIER, med odlade South sea-pärlor. | 46 000 SEK |