Nr. | Föremål | Klubbat pris |
597 | SNUSFLASKOR, tre stycken, samt SKULPTUR, bergkristall. Kina, 1900-tal. | 2 000 SEK |
598 | SNUSFLASKOR, fem stycken, porslin, pekingglas och sten. Kina, sen Qingdynasti samt 1900-tal. | 15 000 SEK |
599 | SNUSFLASKOR, två stycken, mossagat. Kina, 1900-tal. | Återrop |
600 | SNUSFLASKOR, agat, tre stycken. Kina, 1900-tal. | Återrop |
601 | SNUSFLASKOR, två stycken, pekingglas. Kina, 1900-tal. | 4 500 SEK |
602 | SNUSFLASKA, insidesmålad. Kina, 1900-tal. | 3 000 SEK |
603 | SNUSFLASKA, insidesmålat glas. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
604 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
605 | RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
606 | GUANYIN, blanc de chine. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
607 | KOPPAR, ett par, porslin. Qingdynastin, med Jiajings sex karaktärsmärke. | Återrop |
608 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 18 000 SEK |
609 | TRUMPETVAS, porslin. Qingdynastin, troligen 1800-tal. | 115 000 SEK |
610 | URNOR med LOCK, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
611 | KRUKOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |
612 | SERVIS, 38 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 36 000 SEK |
613 | URNA, porslin. Qingdynastin, 1600-tal. | 11 000 SEK |
614 | RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal. | 8 000 SEK |
615 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi. (1662-1722). | 8 500 SEK |
616 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
617 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
618 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
619 | URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
620 | SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
621 | FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 500 SEK |
622 | TEDOSOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
623 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
624 | PUNCHKANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
625 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95
). | Återrop |
626 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
627 | TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
628 | SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
629 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
630 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
631 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
632 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
633 | HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
634 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 11 000 SEK |
635 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
636 | SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
637 | BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 42 000 SEK |
638 | BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 28 000 SEK |
639 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft. | 4 000 SEK |
640 | SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 19 000 SEK |
641 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qinalong (1736-95). | Återrop |
642 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
643 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynasitn, Jiaqing (1796-1820). | 7 000 SEK |
644 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, med Qianlongsmärke. | 230 000 SEK |
645 | VAS, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820). | 250 000 SEK |
646 | KÄRL med LOCK, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke (1875-1908). | 105 000 SEK |
647 | YTTERFODER, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900. | 8 000 SEK |
648 | ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | 34 000 SEK |
649 | BURK med LOCK, porslin. Kina, Republik med Jiaqings märke i botten. | 5 500 SEK |
650 | ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke. | 40 000 SEK |
651 | KOPPAR, två stycken, porslin. Qing dynastin med Xuantongs märke och period (1909-11). | 26 000 SEK |
652 | LJUSSTAKAR, tre stycken, porslin. Kina, Kanton, sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal. | 10 000 SEK |
653 | TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, sent 1800-tal. | 7 000 SEK |
654 | TULPANVAS med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | Återrop |
655 | TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 22 000 SEK |
656 | RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
657 | ALTARSTAKAR, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
658 | VAS, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period, (1874-1908). | 210 000 SEK |
659 | PRAKTVASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 42 000 SEK |
660 | PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
661 | MINIATYRER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 000 SEK |
662 | PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
663 | PENSELBAD, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 2 000 SEK |
664 | ASK för SYRSA, porslin. Qingdynastin, omkring år 1800. | 6 000 SEK |
665 | KOPPAR, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med Guangxus märke. | 5 500 SEK |
666 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Republik, tidigt 1900-tal, med Guangxus sex karaktärs märke. | 8 000 SEK |
667 | SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med märke. | Återrop |
668 | SKÅL, porslin. Kina, Republik, 1900-tal, med Hongxians märke. | 5 000 SEK |
669 | SKÅLAR, ett par, porslin. Kina, Republik med Qianlongs märke. | Återrop |
670 | SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Daoguangs märke. | 8 500 SEK |
671 | SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900, med Guangxus sex karaktärsmärke. | Återrop |
672 | FAT, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900, märke. | 38 000 SEK |
673 | SKÅL, äggskalsporslin. Kina, Republik med Qianlongs märke. | 20 000 SEK |
674 | PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal. | 42 000 SEK |
675 | PLAKETTER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal. | 12 000 SEK |
676 | PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal. | 8 500 SEK |
677 | PRAKTFAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 22 000 SEK |
678 | FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 000 SEK |
679 | KENDI, kraakporslin. Mingdynasti, Wanli (1572-1620). | 15 000 SEK |
680 | FLASKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 13 000 SEK |
681 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, med Wanlis sex karaktärs märke. | 230 000 SEK |
682 | STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 80 000 SEK |
683 | SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 7 000 SEK |
684 | BRICKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 17 000 SEK |
685 | STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
686 | CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 3 000 SEK |
687 | FIGURIN, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 26 500 SEK |
688 | SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 2 000 SEK |
689 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | 42 000 SEK |
690 | BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
691 | KOPP, porslin. Transition, 1600-tal. | 5 000 SEK |
692 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 700 SEK |
693 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
694 | BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
695 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
696 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 20 000 SEK |