SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med märke.
Dekor i famille rosefärger mot gul grund. Utsidan med dekor av de kinesiska karaktärerna "Wanshou dujianyan" (Långt liv utan slut). Insidan med fladdermöss och lyckotecken. Diameter 11 cm.
Litet kantnagg.
Proveniens
The Paul R Wedendahl Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in