Klassiska 580

1789 föremål
815. Gustaf Wilhelm Palm, "Motiv från Ariccia".
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
844. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
910. ELIAS MARTIN, akvarell.
910. ELIAS MARTIN, akvarell.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1131. BROSCH med trappslipad akvamarin ca 31.00 ct samt diamanter totalt ca 0.60 cts.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
613. ERIK WEDELIN, olja på duk,signerad E. Wedelin och daterad D.f 1874.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1690. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
208. SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
484. URNOR med LOCK, två stycken, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
833. George Lance, Stilleben med frukter och valnötter.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
875. BARTOLOMEO TORRIGIANO, Hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
881. Nicolas de Largilliere Hans krets, Herre i allongeperuk och brun mantel.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
882. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt föreställande Lady Cowper.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1001. GRÄDDSNÄCKA, av Daniel Elfbom, Gävle 1784. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1627. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1618. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
789. Mikael Dahl Tillskriven, Dam i röd klänning.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. SKRIVBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
114. MYNT, fem stycken, silver. Fyra Republik samt ett Guangxu (1908).
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1367. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1768. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 191 x 137 cm.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. Helmer Osslund, Bränningar.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
845. Robert van den Hoecke Tillskrivna, Fältläger med figurer och hästar.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
541. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
212. BUDDHA, brons. Sakyamuni, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1083. DAMUR, Mido. Manuell. 10 x 23 mm. 1930-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
40. RULLMÅLNING. Tillskriven Gai Qi (Yuhu waishi, 1774-1829).
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
524. VAS, biskvi, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1115. COLLIER med gammalslipade diamanter totalt ca 1.00 ct.  Belle Epoque, ca 1905.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1669. BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
213. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1510. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1563. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1572. SPEGEL. England, 1700-talets mitt. Senbarock.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
690. Anders Zorn, "Axel Herman Hägg II".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
722. Anders Zorn, "Självporträtt med inskription 1904".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1514. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1509. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
581. Axel Kulle, Efter julkalaset.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
891. Jan Massys (Metsys) Hans efterföljd, Yngling med riksäpple.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1673. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
645. Elsa Beskow, "Flicka vid rödvinsbuske".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
377. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1209. ARMBAND i flätat guld. Troligen Italienskt.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1375. BROSCH silver med gammal- samt rosenslipade diamanter. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1292. HÄNGE med briljantslipad diamant, ca 0.80 ct. Kvalitet ca F/VVS.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1289. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.40 ct.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1446. COLLIER med barocka naturliga pärlor.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
827. James Poulton, Stilleben med frukter.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
497. URNA med LOCK, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1747. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 201,5 x 134 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
682. Anders Zorn, "Söndagsmorgon".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
225. LOHAN, brons. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
224. BUDAI, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1565. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. Carl Wilhelmson, "I Gåsöskären".
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
547. Carl Wilhelmson, "Ullsholmen".
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1524. SOFFA, SAMT KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1546. STOLAR, tolv stycken snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
448. TESERVIS, sex delar, silver. Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
586. Ernst Lundström, Berzelii park.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1623. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1622. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
691. Anders Zorn, "Per Hasselberg".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
707. ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?