Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
773. SALTKAR, möjligen Maria Seminova, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
763. KÅSA, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
776. STRÖSKED, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
3. OSKAR BERGMAN, Akvarell, signerad Oskar Bergman och daterad 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
167. Johan Christian Berger, Motiv från Seine, Paris.
167. Johan Christian Berger, Motiv från Seine, Paris.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
326. JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.
326. JOSEPH RHODES, Olja på uppfodrad duk, sign och dateerad 1826.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
535. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
535. LJUSKRONA, för nio ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
603. KANNA, troligen Tyskland. 1700-tal.
603. KANNA, troligen Tyskland. 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
280. Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.
280. Frans Ykens, Stilleben med frukter, fåglar och insekter framför en kartusch.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1640. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1640. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
519. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
519. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
515. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
515. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1546. TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1567. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1536. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1536. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1566. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1566. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1550. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1550. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1523. TEKRUKA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. TEKRUKA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
645. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
645. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
135. Carl Eldh, "Ansgar".
135. Carl Eldh, "Ansgar".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1522. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1522. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1532. SMÖRASK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1532. SMÖRASK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1742. GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1583. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1531. PRAKTKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1531. PRAKTKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1560. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
1560. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
404. DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
404. DOKUMENTSKÅP. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1612. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1612. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1564. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1564. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1557. SALTKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1557. SALTKAR, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1595. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1595. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1519. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1608. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1608. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1554. KOPPAR med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
682. BESTICK, fyra delar. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
685. SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.
685. SMÖRKNIVSTÄLL, två stycken. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
684. PASTEJKNIVAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
599. BURK MED LOCK. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
544. APPLIQUE, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1622. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
1622. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1623. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1424. SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1690. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1690. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1324. ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.
1324. ANTIK SILKE TÄBRIS, sannolikt. 162 X 127,5 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
609. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
589. BORDSPLATEAU.  Empire, 1800-talets första hälft.
589. BORDSPLATEAU. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
188. Ellen Montalba, Drömmar.
188. Ellen Montalba, Drömmar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
477. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1464. GLASMÅLNING. Sen  Qing dynastin.
1464. GLASMÅLNING. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1712. SKÅL, porslin. Qing dynastin.
1712. SKÅL, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1529. SKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1529. SKÅL med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. Robert Lundberg, Vänporträtt av konstnären Carl Johansson.
18. Robert Lundberg, Vänporträtt av konstnären Carl Johansson.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
49. CARL WILHELMSON,Weimarfärg på duk, Utförd i Fiskebäckskil 1928.
49. CARL WILHELMSON,Weimarfärg på duk, Utförd i Fiskebäckskil 1928.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1689. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1689. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
1693. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
560. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1684. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1684. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1679. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1679. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
80. Bruno Liljefors, "Rapphöna med prästkragar".
80. Bruno Liljefors, "Rapphöna med prästkragar".
Klubbat pris 
1 500 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
381. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
381. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
934. SOPPSLEV, av Jacob Lampa, Stockholm 1780.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
210. Louis Tocqué Efter, "Carl Gustaf Tessin" (1695-1770).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
829. PRAKTKANNA, otydlig mästarstämpel, London 1817. Barock-stil.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
814. VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).
814. VINKANNA, av Peter Polack, Reval (verksam 1659-1702).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
340. Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.
340. Elias Martin Hans krets, Vy mot Mynttorget, Stockholm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
502. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
502. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1633. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal med Daoguang sigillmärke.
1633. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal med Daoguang sigillmärke.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1413. FIGURIN, rosenkvarts. Kina.
1413. FIGURIN, rosenkvarts. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
402. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
402. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK