Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
490 föremål
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
1408. BÄLTESSPÄNNE, FIGURIN och PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1473. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
1451. SNUSFLASKOR, sex stycken, pekingglas. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1579. SERVIS, 55 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. SERVIS, 55 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1574. TERRINFAT samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. TERRINFAT samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1453. SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina.
1453. SNUSFLASKOR, tre stycken, glas och porslin. Kina.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1449. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina.
1449. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1691. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1358. SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.
1358. SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1521. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1521. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1489. PRAKTVAS, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1489. PRAKTVAS, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1650. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1650. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1407. VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.
1407. VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1348. KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre.
1348. KLOCKA, brons. Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1351. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Qing dynastin.
1351. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
1394. PENSELBAD, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1398. VINKOPP, nefrit. Kina.
1398. VINKOPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
1399. DRYCKESBÄGARE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1651. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlong sigillmärke.
1651. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1791. FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1783. TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.
1783. TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1776. GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1780. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1780. BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1728. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1820. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1818. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.
1818. NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1799. VAS med LOCK, agat. Kina.
1799. VAS med LOCK, agat. Kina.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1803. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
1803. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
1806. KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1816. ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1823. VASER, två stycken, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
1823. VASER, två stycken, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1786. DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1802. SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.
1802. SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1805. SPEGLAR, två stycken, brons. Sen Qing dynasti.
1805. SPEGLAR, två stycken, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1381. YAMANTAKA, förgylld brons. Tibet, troligen omkring 1900.
1381. YAMANTAKA, förgylld brons. Tibet, troligen omkring 1900.
Klubbat pris 
360 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1379. BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.
1379. BODHISATVA, förgylld brons. Tibet, Troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
520 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1433. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin.
1433. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1438. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1790. SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).
1790. SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
1817. NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1819. OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1619. VAS, porslin, sen Qing dynasti.
1619. VAS, porslin, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1703. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1703. SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
1506. VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1342. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
1342. SKULPTUR, keramik. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1472. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1472. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1763. SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.
1763. SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1756. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1756. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1667. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1667. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1757. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1711. MUGG, porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1624. PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin med Guangxu märke.
1624. PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin med Guangxu märke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1355. RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1355. RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1673. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1706. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1706. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1335. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1335. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1671. KENDI, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1541. FAT, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1675. KENDI, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1674. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. FAT, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1665. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1665. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1771. KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.
1771. KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK