Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
964. ARMBAND, grönt och blått emaljarbete. Italien.
964. ARMBAND, grönt och blått emaljarbete. Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
879. ARMBAND, små rosenslipade diamanter samt tre naturliga boutonpärlor. 1930-tal.
879. ARMBAND, små rosenslipade diamanter samt tre naturliga boutonpärlor. 1930-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
780. BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.
780. BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845-1846.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
778. MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,
778. MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
1101. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, gran sport, Reverso, guld, automatic, ca 2003.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1102. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
1102. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1031. RING, fasettslipad topas med åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1031. RING, fasettslipad topas med åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1032. RING, prinsess- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1032. RING, prinsess- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1083. COLLIER, briljant- och bagetteslipade diamanter, tot. ca 2.75 ct.
1083. COLLIER, briljant- och bagetteslipade diamanter, tot. ca 2.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
881. ÖRHÄNGEN, safirer 3.54 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
881. ÖRHÄNGEN, safirer 3.54 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.57 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1033. RING, tsavorit, 2.05 ct, briljantslipade diamanter, tot. 1.23 ct.
1033. RING, tsavorit, 2.05 ct, briljantslipade diamanter, tot. 1.23 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
950. RING, Ceylon safir, 5.41 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.13 ct.
950. RING, Ceylon safir, 5.41 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.13 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
938. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 14,5 mm, blå topas med vita safirer.
938. ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 14,5 mm, blå topas med vita safirer.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
1098. ARMBANDSUR, Chopard, 'Happy Sport', med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1064. RING, fasettslipad rubin, 5.27 ct, med briljantslipade diamanter, 0.92 ct.
1064. RING, fasettslipad rubin, 5.27 ct, med briljantslipade diamanter, 0.92 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och vattenfall.
75. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och vattenfall.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1091. ARMBANDSUR, 141 åttkantsliapde diamanter, tot. ca 3 ct, ca 1925-tal.
1091. ARMBANDSUR, 141 åttkantsliapde diamanter, tot. ca 3 ct, ca 1925-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1113. ARMBANDSUR, Rolex, guld, 1960-tal.
1113. ARMBANDSUR, Rolex, guld, 1960-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1065. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct.
1065. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
158. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
158. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1440. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1440. VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1337. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
1337. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
117. August Malmström, "Polisen kommer".
117. August Malmström, "Polisen kommer".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1580. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1580. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1237. FIGURIN, blanc de Chine. Qing dynastin, 1700-tal.
1237. FIGURIN, blanc de Chine. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1428. FIGURIN, blanc de Chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1428. FIGURIN, blanc de Chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1611. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1611. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1502. BÄGARE, porslin.  Qing dynastin, Qianlongs märke.
1502. BÄGARE, porslin. Qing dynastin, Qianlongs märke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1405. FAT, porslin. Qing dynastin.
1405. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1459. SERVIS, sex delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1459. SERVIS, sex delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
819. BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870.
819. BROSCH, cabochonslipade granater samt små orientpärlor, ca 1870.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1584. PLATTA/FLIS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1584. PLATTA/FLIS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1343. RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.
1343. RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1351. Utamaro, TRÄSNITT (5). Shungamotiv, omkring 1790-1805.
1351. Utamaro, TRÄSNITT (5). Shungamotiv, omkring 1790-1805.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1352. Utamaro, TRÄSNITT (4), shunga, omkring1790-1805.
1352. Utamaro, TRÄSNITT (4), shunga, omkring1790-1805.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
846. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.70 ct samt mindre, 1930-tal.
846. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.70 ct samt mindre, 1930-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1338. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
1338. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1534. TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1534. TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1042. RING, Cartier, briljantslipad diamant, 0.25 ct, 1993.
1042. RING, Cartier, briljantslipad diamant, 0.25 ct, 1993.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1023. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1023. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1062. RING, princesslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
1062. RING, princesslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
858. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor, 14,8 mm, med rökkvarts och vita safirer.
858. ÖRHÄNGEN, odlade Tahitipärlor, 14,8 mm, med rökkvarts och vita safirer.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
928. RING, fasettslipad zirkon, 6.30 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 1.75 ct.
928. RING, fasettslipad zirkon, 6.30 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 1.75 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
107. Anders Zorn, "Morakulla".
107. Anders Zorn, "Morakulla".
Klubbat pris 
960 000 SEK
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
52. Anton Genberg, Vinterlandskap från Jämtland.
52. Anton Genberg, Vinterlandskap från Jämtland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. SKULPTUR, trä. Qing dynastin.
1274. SKULPTUR, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK