En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av... Läs mer
En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!