"Usko"-dekoren med blommotiv från år 1912.
12 flata tallrikar, ø 23,5 cm
12 förrättstallrikar, ø 21,5 cm
10 assietter, ø 15,5 cm
runt stekfat ø 33,5 cm
två ovala uppläggningsfat, längd 33 resp 47 cm
såsskål, höjd 9 cm
Ställvis krackelyr, enstaka kantnagg, slitage.
Såsskålen missfärgad med märkbarat slitage. Tillverkningsdefekter.