Gråmålad. Skuren dekor av lagerbladsgirland. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning i form av fack och lådor. Tre lådor. Bredd 120 cm, djup 57 cm, höjd 109 cm.
Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Ett lås löst, medföljande, ett lås fungerar ej.