LJUSSTAKE, mässing, barock, 1600/1700-tal.

Rund fot med uppvikt brätte, balusterformad hållare. Diameter 31 cm.

Hål och sprickor vi vecket. Borrade hål i ljuspipan. Slitage och bucklor.

Utropspris
4 000 SEK