JONAS BOHLIN, hylla, "Kabin", Källemo Värnamo 1988. Numr 164/200.
Ask och grön konstläderpapp. Pappen märkt ". Pappfodralets höjd 93,5 cm. Hylla 10x10x82 cm.
Något slitage.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer