Fanerad med mahogny. Beslag i mässing. Fasade hörn med kannelyrer. Fyra lådor samt en fällbar klaff. Invändigt lådor och fack, delvis lönnfack. Längd 133 cm, bredd 56 cm, höjd 136 cm.
Bruksskick. Lagad och renoverad. Fanerskador. Fläckar. Torrsprickor. Nyckel saknas.