Betsat trä. Skivor klädda med läderimitation. Dekor av pärlspik. Låda i sarg. Längd 39, djup 39, höjd 72 cm.
Bruksslitage, ställvis hårdare. Skador, fläckar samt några spik och skruvar saknas.