GÖSTA VON HENNIGS, Akvarell, signerad och daterad 1922.
"Kapplöpning". 32 x 43 cm.
Ej examinerad ur ram, gulnad, blekt.
Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.