FÅTÖLJER, ett par, "Esbjerg", IKEA, 1950/60-tal.
Stomme av ek med armlän av teak. Lösa rygg- och sittdynor med resår och häftad tygklädsel. Sitthöjd 42 cm.
Slitage. Repor. Stötmärken på ben. Skador på klädsel. Knappar saknas.