KAFFEKANNA OCH SLEV, koppar, 1800-tal.

Kaffekanna med mustachfäste samt tripod i järn. Total höjd 55 cm inkl handtag och tripod. Slev märkt "U 1850". Längd 43 cm.

Slitage. Bucklor. Lagningar. Anlupna.

Proveniens

Kannan kommer enligt uppgift från Tessinska Palatset.

Utropspris
3 000 SEK