Platina. Ringskena med åttkantslipade diamanter. Kvalitet cirka M/VS. Storlek 17,5/55. Vikt 4,3 gram. Presentask från K. Andersson meföljer.
Slitage. Väldigt tunn rondist med flertalet nagg.