JAN DRANGER OCH JOHAN HULDT, ett par fåtöljer "099", AB Effkå Möbler, Lammhult, 1970-tal.
Stomme av stålrör, stoppning i polyester, klädsel i velourtrikå.
Smärre slitage och fläckar.
Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015, sid 317.