Fanerat med mahogny. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. En låda. Beslag av mässing. Längd 58 cm. bredd 37 cm, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Slitage. Lagningar. Dekorbortfall. Senare beslag.