Delvis genombrutet fäste av mässing samt träkavel. Rak klinga med blodränna. Svärtad järnbalja. Längd ca 108, varav klingan ca 93 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Missfärgad. Fläckar.