OIVA TOIKKA, VAS, Pro Arte Paletti-serien, och JORDGUBBE, glas, signerade O. Toikka Nuutajärvi. 1988-1992.
Vas på fot, sandblästrat, gröntonat och blått glas, höjd 35 cm.
Jordgubbens längd 15 cm.
Vasens botten med text "Kansallis-Osake-Pankki".
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer