FIRMA SVENSKT TENN, Bricka, tenn, troligen Nils Fougstedt, Stockholm, 1928.
Rund med liten kant. Dekor av stiliserade ekipage av hästar, kuskar och sulky bland lantliga djur. Diameter 25 cm.
Anlupen. Bucklor. Repor. Senare gravyr undertill.